mahan-logo40000

09335051212

4 راهکار برای تقویت آنتن تلویزیون

در یک مقطع زمانی ممکن است با مشکلات دریافت سیگنال در تلویزیون خود مواجه شده و به این فکر افتاده باشید که چگونه می توانید کارهایی برای تقویت آنتن تلویزیون خود انجام دهید.
در این مورد ممکن است به فکر تهیه یک تقویت کننده آنتن تلویزیون افتاده باشید . آمپلی فایر دستگاهی با برق متناوب است که جریان الکتریکی را به کابل کواکسیال اعمال می ‌کند تا سیگنال تلویزیون را تقویت کند و دریافت را تحت شرایط خاص بهبود بخشد. این دستگاه برای انواع مختلف آنتن ها کار می کند . به عنوان مثال اگر آنتن تلویزیون شما در داخل خانه قرار دارد و به دلیل دیوارهای خانه ضعیف شده است تقویت کننده آنتن تلویزیون به عنوان تقویت کننده سیگنال عمل می کند و می تواند کیفیت دریافت شما را افزایش دهد.

روش ‌های تقویت آنتن تلویزیون

تقویت کننده آنتن تلویزیون چیست؟

تقویت کننده، دستگاهی است که سیگنال تلویزیونی را که از آنتن شما و در امتداد کابل کواکسیال در تلویزیون یا جعبه مبدل شما عبور می ‌کند را تقویت می کند.
تقویت کننده ها سیگنال های دریافتی شما را تقویت می ‌کنند اما به شما کمک نمی کنند پخش هایی مثلاً دریافت پخش از یک کشور دیگر را دریافت کنید که در غیر این صورت اصلا دریافت نمی کردید.
به طور معمول یک آمپلی فایر با اتصال آن در جایی از آنتن به تلویزیون و وصل کردن آمپلی فایر به پریز برق AC نصب می شود و قدرتی که به سیگنال اضافه می کند به عنوان تقویت کننده نامیده می شود که در دسیبل اندازه گیری می شود.

روش ‌های تقویت آنتن تلویزیون
روش ‌های تقویت آنتن تلویزیون

روش های تقویت آنتن تلویزیون چیست؟

1. جهت یا مکان آنتن خود را تنظیم کنید.

درک این نکته بسیار مهم است که آنتن دریافت عالی سیگنال های تلویزیونی را در هر مکانی ارائه نمی دهد و عامل اصلی تعیین کننده دریافت، فاصله و جهت فرستنده ایستگاه تلویزیون تا خانه است . قدرت فرستنده و ارتفاع برج آن نیز مهم می باشد اگر در چند مایلی برج پخش زندگی می کنید و مسیر سیگنال نسبتاً بدون مانع است ممکن است بتوانید با استفاده از یک آنتن داخلی کوچک دریافت کاملی را داشته باشید.
با این حال هر چه از برج فرستنده دورتر می شوید قدرت دریافت سیگنال قابل استفاده دشوارتر می شود. اینجاست که انتخاب و نصب دقیق آنتن ضرورت می یابد.

2. از یک پیش تقویت کننده آنتن استفاده کنید.

سیگنال های تلویزیون از آنتن شما معمولاً با عبور از کابل کواکس تلویزیون یا تیونر شبکه ضعیف تر می شوند. اگر کابل ها خیلی دور هستند یا سیگنال را در یک یا چند مکان تقسیم می کنید ممکن است سیگنال تلویزیون شما خیلی ضعیف شود و نیاز به نصب یک پیش تقویت کننده داشته باشید.
استفاده از پیش تقویت کننده یک راه عالی برای زمانی است که قدرت سیگنال شما به دلیل عبور کابل ها، تقسیم کننده ها و غیر کاهش می یابد.
درجه ای که تقویت کننده سیگنال و قدرت سیگنال را افزایش می‌دهد با دسیبل اندازه‌گیری می ‌شود .هر چه درجه دسیبل تقویت کننده بالاتر باشد قدرت سیگنال بیشتر می‌شود. با این حال باید مراقب بود تا بیش از حد تقویت نشود زیرا تقویت بیش از حد می تواند یک سیگنال ضعیف باشد .
به زبان ساده تر هنگامی که سیگنال بیش از حد وجود دارد اضافه بار ممکن است اتفاق بیفتد که این اضافه بار سیگنال می ‌تواند در تقویت کننده تیونر تلویزیون یا هر دو رخ دهد.

3. استفاده از تقویت کننده های توزیع

در سناریوی دیگر ممکن است بخواهید سیگنالی را به چندین اتاق در خانه توزیع کنید و متوجه شوید که سیگنال در نتیجه اتصال مثلاً یک تقسیم کننده چهار طرفه به یک کواکسیال طولانی، ضعیف شده است.
یک تقویت کننده توزیع به طور بالقوه می تواند این نوع از دست دادن سیگنال از تقسیم کننده را جبران کند . برخی از اسپلیترها در واقع تقویت کننده های ترکیبی هستند مانند تقویت کننده در توزیع ۴ پورت DTV (CDA4) که افزایش 7/5 دسی بل در هر پورت خروجی را فراهم می کند که به طور کامل بر افت سیگنال سنتی یک تقسیم کننده چهار جهته غیر فعال غلبه می کند.

‏4. کابل کواکس با کیفیت بالا نصب کنید.

تهیه یک رول کابل RG6 با کیفیت بالا با محافظ خوب و از دست دادن سیگنال کم، بسیار مهم است به خصوص اگر مجبور باشید کابل ها را در فاصله مناسبی از تیونر خود اجرا کنید . از دست دادن سیگنال دشمن سیگنال قابل تکرار با کیفیت بالا برای سیستم آنتن HDTV است.
به طور کلی هرچه کابل بین آنتن و تیونر طولانی تر باشد از دست دادن سیگنال بیشتر خواهد بود . بدون نیاز به دانش فنی زیاد بهترین کار این است که کابل خود را تا حد امکان کوتاه نگه دارید . از اندازه استاندارد کابل کواکسیال برای سیستم های توزیع تلویزیون در خانه ها استفاده می شود که شامل RG6, RG59 و RG11 می باشد. RG59 کوچکترین و RG11 بزرگترین است.
RG59 به دلیل از دست دادن سیگنال زیاد در طول به طور کلی دیگر استفاده نمی ‌شود ، اما یک نوع کابل بسیار رایج در نصب کابل‌های قدیمی است. RG11 بزرگترین است که کمترین میزان تلفات سیگنال را در طول دارد اما در مقایسه با RG6 حجیم تر بوده ، نصب آن سخت تر است و نسبتاً گران تر می باشد .
RG6 متداول ترین اندازه مورد استفاده است که دلیل آن قیمت ،اندازه کنترل و عدم از دست دادن سیگنال می باشد.

امداد تی وی تعمیرگاه تخصصی تلویزیون

تعمیر تخصصی تلویزیون  ال جی ، سامسونگ ، سونی و … در منزل – 30 سال سابقه و 90 روز گارانتی تعمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *