mahan-logo40000

09335051212

5 روش رفع خرابی پورت HDMI تلویزیون

خرابی پورت HDMI تلویزیون یکی از مواردی است که اکثر کاربران با آن روبرو شده و بدنبال راه هایی برای رفع آن هستند. اما برای برطرف کردن این خرابی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ اینها مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.
کابل HDMI یک اتصال همه کاره است که به شما کمک می کند سیگنال های ویدئویی و صوتی را از طریق کابل انتقال دهید. این کابل با تعویض چندین کابل و استفاده از یک کابل واحد برای انتقال صدا و همچنین تصویر بین دستگاه های متصل به ساده‌تر کردن سرگرمی های خانگی یا بازی کمک می کند و یکی از اجزای غیر قابل جایگزین در هر تلویزیون یا دستگاه‌های بازی است.
حال اگر این کابل بر روی تلویزیون شما کار نکند چه باید کرد؟ ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که تلویزیون شما مدام سیگنال از دست دههد یا هیچ خروجی نمایش داده نشود.

چه چیزی باعث مشکلات در پورت HDMI می‌ شود؟

از آنجایی که کابل امکان HDMI انتقال صدا و تصویر را میسر می کند، دستگاه های متصل باید دارای مجوز برای برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق استانداردی به نام HDCP باشند .
HDCP یک مکانیسم امنیتی است که هدف آن محافظت از محتوای دیجیتال دارای حق چاپ در حین حرکت از دستگاه به صفحه نمایش است.
عمل اتصال HDMI فرایندی است که در آن منبع و نمایشگر هر دو یکدیگر را شناخته و تعیین می کنند که HDMI مجاز به انتقال سیگنال با پهنای باند بالا است.
در صورتی که اتصال HDMI موفقیت آمیز نباشد سیگنال ها مسدود شده و تا زمانی که این عمل موفقیت آمیز نشود نمی توانید صدا یا تصویر را دریافت کنید و چیزی را در تلویزیون خود ببینید.
دلایل زیادی برای عدم اتصال HDMI وجود دارد که شامل اتصال ضعیف ، کانکتورهای بد، اتصال دستگاه هایی که از استانداردهای HDMI مختلف پشتیبانی می کنند، تفاوت بین وضوح تصویر دو دستگاه و موارد دیگر می باشد.

5 روش رفع خرابی پورت HDMI تلویزیون
5 روش رفع خرابی پورت HDMI تلویزیون

روش های رفع مشکل عدم اتصال و خرابی پورت HDMI

1. منبع ورودی را بررسی کنید.

اکثرا تلویزیون ها دارای دکمه ورودی یا منبع هستند که به شما این امکان را می دهد تا بین پورت های ورودی مختلف تلویزیون خود سوئیچ کنید.
شما باید منبع تلویزیون خود را روی همان پورتی تنظیم کنید که دستگاه خود را به آن وصل کرده‌اید . اگر این کار را انجام ندهید سیگنال‌های HDMI مسدود شده و مشکل نمایش تصویر ایجاد می شود . به عنوان مثال ، اگر PS4 خود را به پورتی با عنوان HDMI1 در تلویزیون وصل کرده‌اید باید منبع تلویزیون خود را روی HDMI1 تنظیم کنید.
اگر مطمئن نیستید کدام ورودی را انتخاب کنید به پشت تلویزیون خود نگاهی انداخته و درگاهی را که دستگاه را به آن وصل کرده اید تایید کنید.

2. خروجی دستگاه متصل را بررسی کنید.

اگر یک دستگاه خروجی ویدئو مانند لپ تاپ، dvd یا پخش کننده Blu_Ray را به تلویزیون خود وصل کرده اید ممکن است دستگاه متصل به طور پیش فرض از طریق اتصال HDMI خروجی نداشته باشد. بنابراین باید بررسی کنید که آیا تنظیمات خروجی روی HDMI تنظیم شده است یا خیر.
هنگامی که از سیستم های سینما خانگی با چندین دستگاه ورودی از جمله گیرنده‌های AV اختصاصی استفاده می کنید این بسیار رایج است . همچنین اگر دستگاه متصل شما سیگنال های ویدئویی متفاوتی را که تلویزیون شما نمی ‌تواند تشخیص دهد ارسال می کند منجر به سیاه شدن صفحه و یا بدون تصویر شدن آن می شود. برای رفع این مشکل باید فرمت خروجی ویدئوی دستگاه متصل را تغییر دهید.
می توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه نموده و یا با سازنده تماس بگیرید تا در مورد نحوه تغییر فرمت خروجی ویدئو دستگاه خود به شما کمک کند.

3. از پورت HDMI دیگری استفاده کنید.

اگر صفحه نمایش شما بیش از یک پورت HDMI دارد ، سعی کنید کابل HDMI را از طریق سایر پورت ها وصل کنید. اگر کابل HDMI به درستی کار می‌ کند به پورت قبلی برگشته و ببینید که آیا اکنون برای شما کار می کند یا خیر.
اگر مشکل مشابهی دارید مطمئناً مشکل در آن پورت HDMI است . برای رفع مشکل باید با سازنده تماس بگیرید.

4. سعی کنید تلویزیون خود را به دستگاه دیگری متصل کنید.

در صورتی که از کابل HDMI دیگری استفاده کردید اما کار نکرد وقت آن است که دستگاهی را که می خواهید به تلویزیون خود متصل کنید را بررسی کنید. این کار به شما کمک می کند تا علت واقعی مشکل را بیابید.
شما می توانید دستگاه پخش یا دستگاه بازی دیگری را از طریق کابل HDMI به تلویزیون خود متصل کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر. اگر دستگاه جدید به خوبی با تلویزیون شما کار می کند واضح است که مشکلی در دستگاه قبلی وجود دارد. در چنین شرایطی بهترین کار این است که دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید و یا با سازنده دستگاه تماس بگیرید تا این مورد به شما کمک کند.
اما اگر دستگاه جدید با تلویزیون شما نیز کار نمی کند و همچنان مشکل یا خرابی پورت HDMI وجود دارد دستگاه متصل را خاموش و روشن کنید . برای این کار ابتدا آن را از منبع برق جدا کنید و بگذارید به مدت ده دقیقه بدون اتصال به منبع برق باقی بماند سپس دستگاه های خود را به برق متصل نموده و آنها را روشن کنید اگر مشکل بر طرف نشد مرحله بعد را انجام دهید.

5. بررسی کنید که آیا از کابل HDMI درست استفاده می ‌کنید.

آیا وقتی دستگاهی را به تلویزیون خود متصل می کنید صفحه سیاه نشان می دهد؟
اگر تلویزیون خود را با استفاده از کابل HDMI استاندارد به یک دستگاه پخش  یا بازی متصل کرده باشید صفحه خالی یا صفحه چشمک زن را خواهید دید. همین قانون برای فناوری‌های HDR, ARC, eARC, Dolby Vision و سایر فناوری ها نیز صدق می کند. بنابراین اگر تلویزیون و دستگاه بازی دارید که از eARC پشتیبانی می کند مطمئن شوید که از کابل HDMI استفاده می‌کنید که از eARC پشتیبانی می کند.
هنگامی که دستگاه خود را با استفاده از کابل HDMI ناسازگار متصل می ‌کنید احتمالاً با چنین مشکلی مواجه خواهید شد که به این دلیل است که ارتباطات بین دستگاه هایی که از استاندارد HDMI متفاوتی استفاده می کنند می تواند باعث ایجاد مشکلات و خرابی پورت HDMI شود و این یکی از رایج ترین دلایلی است که به راحتی نادیده گرفته می شود که چرا کابل HDMI روی تلویزیون کار نمی کند.
همه کابل هایHDMI یکسان نیستند و هر کابل برای کنترل وضوح های مختلف طراحی شده است و پهنای باند متفاوتی را ارائه می دهد . برای مثال کابل HDMI استاندارد می‌تواند با وضوح P720 یا i1080 کار کند و پهنای باند تا 95/4 گیگابایت بر ثانیه را ارائه می دهد در حالی که HDMI فوق العاده پرسرعت می‌تواند تا رزولوشن 8K را مدیریت نموده و پهنای باند تا ۴۸ گیگابایت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

امداد تی وی تعمیرگاه تخصصی تلویزیون

تعمیر تخصصی تلویزیون  ال جی ، سامسونگ ، سونی و … در منزل – 30 سال سابقه و 90 روز گارانتی تعمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *