mahan-logo40000

09335051212

11 نکته برای مراقبت از تلویزیون ال ای دی

اگر به تازگی هزینه زیادی متحمل شده و یک تلویزیون ال ای دی خریداری کردهاید، مطمئناً میخواهید راه های مراقبت از تلویزیون ال ای دی را برای افزایش عمر دستگاه خود انجام دهید که تا آنجایی که ممکن است برای شما کار کند.
شاید هنوز هم اولین تلویزیونی را که خریداری نمودید و احتمالاً مجهز به لوله اشعه کاتدی بود را به خاطر داشته باشید. در آن زمان مطمئنا افراد افراد خانه تصور نمی کردند که این دستگاه ها تاریخ انقضایی داشته باشند. اما ما امروزه می دانیم که هر دستگاهی طوری طراحی شده است که تا مدت خاصی کار نموده و پس از آن از رده خارج می شود. اما با رعایت و انجام چند راه کار ساده می توان عمر مفید دستگاه را افزایش داد.

مراقبت از تلویزیون ال ای دی

مراقبت از تلویزیون ال ای دی
مراقبت از تلویزیون ال ای دی

تلویزیون ال ای دی چیست؟

کلمه LED مخفف Light Emitting Diode بوده و دستگاه الکترونیکی است که اجازه میدهد جریان مداوم و آزاد در یک جهت ایجاد شده و نور ساطع کند.
در مورد تلویزیون ال ای دی این کلمات اختصاری بسادگی فناوری مورد استفاده برای روشنایی صفحه را توصیف می کنند.
یک تلویزیون ال ای دی در واقع یک تلویزیون با صفحه کریستال مایع یا ال سی دی با چراغ های عقب ال ای دی است و دیگر مانند قدیم دارای چراغ های کاتدی CCFL نمی باشد.
ال ای دی ها را می توان در کل قسمت پشتی یک تلویزیون ال ای دی که به عنوان مجموعه کامل شناخته میشود و یا فقط در اطراف آن که باعث روشن شدن لبه صفحه نمایش می شود، مشاهده نمود.
در هر صورت تعویض چراغ های عقب بزرگ CCFL با ال ای دی های کوچک تر به این معنی است که تلویزیون های ال ای دی حتی نازک تر از تلویزیون های ال سی دی معمولی ساخته می شوند.
ال ای دی ها نسبت به لامپ های فلورسنت از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه تر هستند. بنابراین این تلویزیون ها بسته به اندازه صفحه نمایش و روشنایی تصویر نسبت به تلویزیون های معمولی ال سی دی و پلاسما انرژی کمتری مصرف می کنند.

راهکارهای مراقبت از تلویزیون ال ای دی کدامند؟

در این مقاله ۱۱ از امداد تی وی، نکته ذکر شده است که باعث می شود عمر تلویزیون ال ای دی شما افزایش یافته و مدت زمان بیشتری کار کند. این راه کار ها شامل موارد زیر می باشند:

– هنگامی که تلویزیون تماشا نمی کنید، صفحه نمایش دستگاه را خاموش کنید.
– تلویزیون را در حالت استندبای رها نکنید.
– هنگامی که قصد بیرون رفتن از خانه را داشته و یا هیچ یک از اعضای خانواده تلویزیون تماشا نمی کند آن را خاموش نموده و دو شاخه آن را از پریز برق جدا کنید تا علاوه بر افزایش عمر تلویزیون در قبض برق صرفه جویی کنید.
– محل قرار گیری تلویزیون ال ای دی عامل مهمی برای افزایش طول عمر دستگاه یا کاهش آن می باشد.
به همین منظور از قرار دادن تلویزیون در نزدیکی پنجره که باعث جمع شدن گرد و خاک و خاکستر بر روی دستگاه می شود و یا قرار گرفتن در معرض وسایل گرمایشی مانند شوفاژ، شومینه، بخاری و… که ممکن است به اجزای دستگاه آسیب برسانند، اجتناب کنید. همچنین از قرار دادن آن در نزدیکی اجاق گاز نیز پرهیز کنید.
– از قرار دادن تلویزیون نزدیک به سطح زمین خودداری کنید.
گرد و غبار بر روی زمین ته نشین شده و ممکن است به داخل دستگاه نفوذ نموده و آن را خراب کند.
– بهترین مکان برای قرار دادن تلویزیون نصب آن بر روی دیوار است.
– از تهویه مناسب دستگاه اطمینان حاصل نموده و سعی کنید بین تلویزیون و دیوار مقداری فاصله قرار دهید تا مطمئن شوید جریان هوا به راحتی رد و بدل می شود.
– سطح روشنایی تلویزیون را تنظیم کنید.
اکثر فروشگاه های فروش تلویزیون روشنایی صفحه دستگاه را در حد ماکزیمم قرار می دهند تا جلوه تلویزیون بیشتر به چشم آمده و مشتری را به خود جلب نماید. این سطح از روشنایی برای استفاده از دستگاه در خانه نیازی نیست و باید سطح روشنایی دستگاه کاهش یابد.
قرار دادن تنظیمات روشنایی بر روی گزینه ” فیلم” یا “خانه “به همان خوبی کار می کند که بتوانید به راحتی تصاویر دلخواه خود را مشاهده کنید .همچنین می توانید با انتخاب گزینه “اتاق تاریک” یا” متوسط” آن را بر اساس نور اتاقی در آن قرار داده شده است تنظیم کنید.
– سطوح کنتراست دستگاه را تنظیم کنید.
با توجه به اینکه هر چقدر کنتراست تلویزیون بیشتر باشد دستگاه از قدرت بیشتری استفاده میکند بنابراین طول عمر تلویزیون کاهش می یابد. قرار دادن کنتراست دستگاه بر روی حالت استاندارد مناسب ترین گزینه است.
– در صورت کاهش یا افزایش ولتاژ بهتر است از تنظیم کننده ولتاژ استفاده نموده و تلویزیون خود را توسط تنظیم کننده ولتاژ و محافظ به برق متصل کنید تا مانع از اثرات منفی ناشی از افزایش و کاهش ولتاژ بر روی دستگاه خود شوید.
– برای تمیز کردن صفحه نمایش دستگاه از مواد شوینده ساینده استفاده نکنید.
برای افزایش عمر صفحه ال ای دی تلویزیون, همیشه از محصولاتی با فرمولاسیون مناسب برای پاک کردن دستگاه استفاده کنید و این مواد مخصوص را توسط پارچه های نرم میکروفیبر که برای تمیز کردن لنز عینک نیز استفاده می شوند، اعمال کنید.

امداد تی وی تعمیرگاه تخصصی تلویزیون

تعمیر تخصصی تلویزیون  ال جی ، سامسونگ ، سونی و … در منزل – 30 سال سابقه و 90 روز گارانتی تعمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *